DİKKAT CANINIZ YANMASIN | YENİ ŞAFAK GAZETESİ

Bitcoin Danışmanı Bilal Yağcı, Bitcoin’in ucuz, aracı kurumları ortadan kaldıran bir unsur olduğunu ifade ederken, “Bitcoin 7/24 transferi yapılabilen bir şey. Sınırlı sayıda olan ve insanların değerini belirlediği dijital bir para birimi yani değiş tokuş aracı olmasıdır. Aynı zamanda evde üretimi yapılabilen ve çok kısa sürede istediğiniz para birimine çevrilebilir. Biraz parayı incelediğimizde günümüzde tüm finansal işlemleri aracı kuruluşlar (Banka vs.) üzerinden gerçekleştiriyoruz ve yaptığımız her işlemde aracı kuruluşlara mahkûmuz. Bunlar Bitcoin’i avantajlı hale getiriyor” dedi.

Bitcoin’in riskleri bulunduğunu da söyleyen Yağcı, “Yapılan işlemlerde geri dönüş yok, yani yanlış bitcoin cüzdanına transfer yaptığınızda bu paranın geri dönüşü yok. Paranın kontrolü tamamen sizde tabi buna risk diyebilir miyiz bilmiyorum. Ancak bitcoinlerinizi saklamak, transfer etmek ve güvenliğini sağlamak tamamen sizin elinizde. Bitcoin ve altcoinlerin fiyatları şu anda çok dalgalı. Fiyat yükselirken insanlar mutlu olurken ani düşüşlerde ciddi sıkıntılar yaşayabilirler. Visa veya Master karta göre dakikadaki transfer miktarı az. Ancak madenciliği olmayan altcoinlerde transfer hızı yüksek bunu da atlamamak gerekir. Arkasında bir devlet veya kuruluşun olmaması kendi adıma risk taşımazken, birçok ülke yetkilisi bunun bir risk olduğunu dile getiriyor” diye görüş verdi.

Türkiye’de yerli kripto para için ciddi çalışmalar olduğunu kaydeden BY Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı ve Bitcoin Danışmanı Bilal Yağcı, “Türkiye’nin Blockchain, Bitcoin ve kripto para konusunda öncü olmasını çok isterim. Türkiye’de yerli kripto para için ciddi çalışmalar yapılıyor. Bu konuda Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’inde açıklamaları bulunuyor. Eğer Türkiye’de Blockchain ve kripto para üzerine devlet destekli çalışmalar hızlanır ve daha da ciddi adımlar atılırsa finansal bir devrimi bir çok gelişmiş ülkeden daha önce gerçekleştirir ve öncü ülkelerden olur” şeklinde konuştu.